Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği-TOMEB

Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği-TOMEB

Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği-TOMEB, tiyatro oyunculuğu mesleğini savunma, daha iyi koşullarda tiyatro oyunculuğu yapılmasın sağlamak ve tiyatro oyuncularının ortak çıkarlarını koruyarak onların haklarını izlemek için kurulmuştur.
TOMEB, 21 Ocak 2000 tarihinde kurularak tüzel kişiliğini kazanmıştır ve tiyatro icralarının kullanılmasından kaynaklanan gelirlerin tahsilini ve hak sahiplerine dağıtımını sağlamaktadır.
Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği, izinsiz kullanımları tespit etmekte, tespit edilen icraların izinsiz kullanımından doğan tazminatları takip etmektedir.
Birliğin ilk genel kurulu, 6 Temmuz 2000 Tarihinde yapılmış, ilk yönetim kurulu başkanı Tamer Levent olmuştur. Tamer Levent, 2002, 2004 ve 2006 tarihlerinde yeniden başkan seçilmiştir.
Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği-TOMEB başkanlığına 2008 ve 2010 yıllarında Erhan Gökgücü seçilmiştir.
başkanlığa seçilmiş ve kurullar aşağıdaki şekilde oluşmuştur.

Birlik Yönetim kurulu, Erhan Gökgücü, Tamer Levent, Hakan Beşen, T.Tolga Tecer ve M.Nurkut İlhan’dan oluşmaktadır.

Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği-TOMEB  Faaliyetleri

Tomeb, yurt içinde ve yurt dışında fikri haklar ve telif hakları konularında çalışmalar yapmış, Kültür Bakanlığı ve diğer meslek birlikleri ile işbirliği içinde faaliyetler yürütmüştür.

Birlik, tiyatro oyuncularının ve diğer meslek alanlarındaki kişi ve kurumların ilgili meslek birliğine zorunlu üye olması için yasal düzenleme yapılmasını savunmuştur.

Birlik, profesyonel tiyatroların bulunduğu ilerde temsilcilikler kurmuştur.

Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği-TOMEB, Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile “Türkiye Ütopyası Oyun Yazma Yarışması’nı düzenlemiş, ödül kazanan oyunların kitap olarak basımını ve dağıtımını yapmıştır.

Tomeb, film ajansları ile ilişki kurarak üyelerinin televizyon dizisi ve filmlerde rol almasını sağlamakta, hak ettikleri ücretleri takip etmektedir.

Tomeb, DEVLET TİYATROSU, OPERA VE BALE ÇALIŞANLARI YARDIMLAŞMA VAKFI(TOBAV) ile birlikte “Kamu Personeli Kanun Taslağı” üzerinde çalışmalar üretmiş 2006 yılında bir rapor düzenleyerek Cumhurbaşkanlığı’na  iletmiştir.

Birlik, parlamentoda yapılmakta olan yasalaştırma çalışmaları hakkında görüş ve raporlarını bildirmiş, hazırlamış olduğu bu çalışmalara diğer kuruluşlar da imza atmışlardır.

Birlik, devlet tiyatrolarında telif haklarının doğru ve günün koşullarına uygun biçimde işlemesi, maddi ve manevi hakların takibi ve tiyatro bölümü mezunu konuk sanatçıların yevmiyelerinin arttırılması için girişimlerde bulunmuştur. Birlik, Kültür Sanat Sen, TOBAV, Işık Der ve Teknik Der ile birlikte Devlet Tiyatroları Tüzük Taslağının hazırlanması konusunda çalışmış, tamamlanan taslak Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne sunulmuştur.

TOMEB, Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları İhtisas Mahkemeleri tarafından resmi muhatap kabul edilmekte ve gerektiğinde konusunda bilirkişi olarak atanmaktadır.

TOMEB (Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği)
Kuruluş Tarihi : 21.01.2004
Adresi : Esat Cad. No: 66/5 Küçükesat/ANKARA
Telefon: 0 312 427 8588
Faks: 0 312 427 8909

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et