Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Turgut Tarhanlı 
Turgut Tarhanlı

Turgut Tarhanlı 

Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, 1956 yılında İstanbul’da doğuş, 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirmiştir. Tarhanlı, 1981 yılında aynı fakültenin Devletler Umumi Hukuku (Uluslararası Hukuk) Kürsüsü’ne asistan olarak atanmış, Lisansüstü çalışmalarını aynı fakültede ve New York University School of Law’da misafir araştırmacı olarak sürdürmüş, 1990 yılında Kamu Hukuku alanında Hukuk Doktoru (Ph.D.) unvanını almıştır.

Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, 1996 yılında Devletler Umumi Hukuku Doçenti unvanını kazanmış ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde akademik çalışmalarına devam etmiş, 1999-2000 öğretim yılından itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyeliği görevini yürütmeye başlamış, 2002 yılında profesör olmuştur.

Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, uluslararası hukuk ve insan hakları hukuku öğretim üyesidir. Tarhanlı, Bilgi İnsan Hakları Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü ve dekan vekilliği görevini yürütmektedir. Bilgi Hukuk Yüksek Lisans ve Doktora programlarında, “Uluslararası İnsan Hakları Hukuku: Koruma Usulleri”, “İnsan Hakları Aktivizmi I-II” ve “İş Dünyası ve İnsan Hakları” derslerini vermektedir.

Tarhanlı, ABD’de, Harvard Üniversitesi’nde (Negotiation Project) çatışma yönetimi ve çatışma çözümü, Princeton Üniversitesi’nde (Program in Law and Public Affairs) evrensel yargı yetkisi ve insan hakları konularındaki araştırma projelerinde (Princeton Project on Universal Jurisdiction) yer almıştır.

Tarhanlı, 2002 yılında, Türkiye’de mülteci haklarının korunmasına ilişkin katkıları nedeniyle, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri (UNHCR) Ruud Lubers tarafından, Takdir Belgesi (Certificate of Appreciation) verilmeye layık bulunmuştur.

Prof. Dr. Turgut Tarhanlı; 2002-2005 yılları arasında Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu üyeliğini yürütmüş, 2002-2008 yılları arasında AGİT (OSCE) Moskova Süreci Bağımsız Uzmanlar grubu üyeliğine atanmıştır.

Tarhanlı, 2006 yılında, İsveç İnsan Hakları STK’ları Vakfı (Swedish NGO Foundation for Human Rights) adlı örgütün Uluslararası Danışma Kurulu üyeliğine Avrupa’yı temsilen seçilmiştir.

Prof. Dr. Turgut Tarhanlı’nın Eserleri

Uydular Aracılığıyla Yer Doğal Kaynaklarının Uzaktan Algılanması ve Uluslararası Hukuk

Değişen Dünyada İnsan, Hukuk ve Devlet

Sığınmacı, Mülteci ve Göç Konularına İlişkin Türkiye’deki Yargı Kararları” (Prof. Dr. Kemal Kirişçi ile birlikte ortak kitap editörü ve yazar)

Ne Hukuk Ne de Ahlâk: Yeryüzü Cehennemi

İnsansız Yönetim: Türkiye’de İnsan ve Hakları

  “Türkiye’de Çoğunluk ve Azınlık Politikaları: AB Sürecinde Yurttaşlık Tartışmaları” (Prof. Dr. Ayhan Kaya ile birlikte ortak kitap editörü ve yazar),

Yeni Anayasa Yuvarlak Masa Toplantıları Dizisi: Yeni Anayasanın Beş Temel Boyutu” (Prof. Dr. Ergun Özbudun ile birlikte ortak kitap editörü ve yazar)

Tarhanlı’ının kitapları yanında Türkçe ve İngilizce çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Sivil Toplum Çalışmaları

Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, 2007 yılında İstanbul Film Festivali bünyesinde, Avrupa Konseyi’nin himayesinde ilk kez düzenlenen, “Sinemada İnsan Hakları Yarışması”nda (FACE) uluslararası jüri üyeliği yaptı. Tarhanlı ayrıca, Helsinki Yurttaşlar Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Uluslararası Af Örgütü-Türkiye, ILI-İstanbul ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunlar Derneği’nin kurucu üyelerindendir. Tarhanlı, Uluslararası Şeffaflık Derneği, Global İlişkiler Forumu ve 1980 yılından itibaren İstanbul Barosu üyesi avukattır.

Tarhanlı, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Mezunlar Derneği’nin kurucularındandır ve American Society of International Law’un uluslararası üyesidir.

Tarhanlı, 1996-2007 yılları arasında Radikal gazetesindeki kendi sütununda, dış ilişkiler, dünya sorunları ve insan hakları alanlarında yazılar yayımlamıştır.

Prof. Dr. Turgut Tarhanlı

Turgut Tarhanlı, 2002 yılında profesör oldu.

Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları Hukuku dersleri vermekte ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi Başkanlığı yapmaktadır.

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et