Ana Sayfa / Hukuk tarihi / Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetlerinde Görev Yapmış Adalet Bakanları

Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetlerinde Görev Yapmış Adalet Bakanları

Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetlerinde Görev Yapmış Adalet Bakanlarının çoğunluğu hukuk fakültesi mezunudur ve kariyerlerini hukuk alanında yapmışlardır.
Abdülhamit Gül, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur ve serbest avukatlık yapmıştır. 19 Temmuz 2017 tarihinde Adalet Bakanı olmuştur.
 Bekir BOZDAĞ 25.11.2015-19.07.2017 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Kenan İPEK 07.06.2015-25.11.2015 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Bekir BOZDAĞ 26.12.2013-07.03.2015  tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Sadullah ERGİN 06.07.2011-26.12.2013  tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Ahmet KAHRAMAN 10.03.2011-06.07.2011  tarihleri arasında görev yapmıştır. 1980 yılında Lice Hâkim yardımcısı olarak göreve başlamış, sırasıyla Kelkit Hâkim yardımcısı, Gümüşhane Cumhuriyet Savcı yardımcısı, Batman Cumhuriyet Savcısı ve Mustafakemalpaşa hâkimi olarak görev yaptıktan sonra, 1990 yılında Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü ve Hukuk İşleri Genel Müdürlüğünde Tetkik Hâkimi, Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcılığı, 2000 yılında Ankara Hâkimliği, 12.02-18.07.2008 tarihleri arasında Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Kahraman, 2008 tarihinde Adalet Bakanlığı Müsteşar olmuş, 29 Aralık 2013 tarihinde yaşamını yitirmiştir.  
Sadullah ERGİN 01.05.2009-10.03.2011  tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Mehmet Ali ŞAHİN 29.08.2007-01.05.2009  tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Fahri KASIRGA 08.05.2007-29.08.2007  tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Cemil ÇİÇEK 18.11.2002-08.05.2007  tarihleri arasında görev yapmıştır. 

Prof. Dr. Aysel ÇELİKEL05.08.2002-18.11.2002  tarihleri arasında görev yapmıştır. 

Prof. Dr. Hikmet Sami TÜRK 28.05.1999-05.08.2002  tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Prof. Dr. Selçuk ÖZTEK 11.01.1999-28.05.1999  tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Hasan DENİZKURDU 04.08.1998-11.01.1999  tarihleri arasında görev yapmıştır. 
M. Oltan SUNGURLU 30.06.1997-04.08.1998  tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Şevket KAZAN 28.06.1996-30.06.1997  tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Mehmet AĞAR 06.03.1996-28.06.1996  tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Firuz ÇİLİNGİROĞLU 31.11.1995-06.03.1996  tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Bekir Sami DAÇE 05.10.1995-31.11.1995  tarihleri arasında görev yapmıştır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ni bitirmiş, Gaziantep Cumhuriyet Savcılığı, Serbest Avukatlık, Danışma Meclisi Gaziantep Üyeliği ve Adana Milletvekilliği yapmıştır.
Mehmet MOĞULTAY 27.07.1994-05.10.1995  tarihleri arasında görev yapmıştır. 
M. Seyfi OKTAY 20.11.1991-27.07.1994  tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Suat BİLGE 29.08.1991-20.11.1991  tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Şakir ŞEKER 23.06.1991-29.08.1991  tarihleri arasında görev yapmıştır. 
M. Oltan SUNGURLU 31.03.1989-23.06.1991  tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Mehmet TOPAÇ 26.06.1988-31.03.1989  tarihleri arasında görev yapmıştır. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiş, serbest avukatlık yapmış, 17. ve 18. Dönem Uşak Milletvekilliği ve Adalet Bakanlığı yapmıştır. 29 Eylül 1994 tarihinde Ankara’daki avukatlık bürosunda suikast sonucu hayatını kaybetmiştir.
M. Oltan SUNGURLU 21.12.1987-26.06.1988 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
   Halil ERTEM 16.09.1987-21.12.1987 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
M. Oltan SUNGURLU 17.10.1986-16.09.1987 tarihleri arasında görev yapmıştır. 

M. Necat ELDEM 13.12.1983-17.10.1986 tarihleri arasında görev yapmıştır. 

Kazım AYDOĞAN 21.05.1983-13.12.1983 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Rıfat BAYAZIT 08.02.1983-13.05.1983 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Cevdet MENTEŞ 12.09.1980-08.02.1983 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Ömer UCUZAL 12.11.1979-12.09.1980 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Mehmet CAN 05.01.1978-12.11.1979 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Necmettin CEVHERİ 21.07.1977-05.01.1978 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Selçuk ERVERDİ 21.06.1977-21.07.1977 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Zeyyad BAYKARA 11.04.1977-21.06.1977 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
İsmail MÜFTÜOĞLU 31.03.1975-11.04.1977 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Hayri MUMCUOĞLU 17.11.1974-31.03.1975 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Şevket KAZAN 26.01.1974-17.11.1974 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Hayri MUMCUOĞLU 15.05.1973-26.01.1974 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Fehmi ALPARSLAN 22.05.1972-15.05.1973 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Prof. Dr. Suat BİLGE 11.12.1971-22.05.1972 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
İsmail ARAR 26.03.1971-11.12.1971 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Ziya ÖNDER 03.11.1969-26.03.1971 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Hidayet AYDINER 01.08.1969-03.11.1969 tarihleri arasında görev yapmıştır. 
Hasan DİNÇER 27.10.1965-01.08.1969 tarihleri arasında görev yapmıştır. 

Refik Şevket İnce 19 Mayıs 1921 – 9 Temmuz 1922 tarihleri arasında görev yapmıştır. 28 Nisan 1920’de Büyük Millet Meclisine Saruhan (Manisa) Milletvekili olarak katılmış, 21 Eylül 1921’de Kastamonu İstiklal Mahkemesi Başkanlığına seçilmiş, 2 Mart 1921’de Meclisteki görevine dönmüş, 1921’de bir süre Dâhiliye Vekilliğine vekâlet etmiştir. 1931, 1935 ve 1939 seçimlerinde Manisa Milletvekilliği yapmıştır. 1945 yılında Demokrat Parti Kurucu Üyeliği ve 1950 seçimlerinden sonra Manisa Milletvekilliği yapmıştır. I. Menderes Kabinesinde Milli Savunma Bakanı ve II. Menderes Kabinesinde Devlet Bakanlığı yapmış, 30 Mart 1951’de Bakanlıktan ayrılmıştır. 2 Kasım 1951’de Demokrat Parti Meclis Grup Başkanlığına seçilmiş, 17 Haziran 1952’ye kadar bu görevi sürdürmüştür. Gazeteci Yazar Emin Çölaşan’ın dedesidir.

 

Yusuf Kemal Tengirşenk

Celâlettin Arif Bey 3 Mayıs 1920 – 30 Mart 1921 tarihleri arasında görev yapmıştır. Celalettin Arifİstanbul Barosu‘nun kuruluşunda rol oynamış, TBMM’nin kurulması ile birlikte yürütme görevi verilen I. İcra Vekilleri Heyeti ve II. İcra Vekilleri Heyeti’nde Adliye Vekilliği ve TBMM 1. Dönemde Erzurum milletvekilliği yapmış hukukçu bir siyaset adamıdır.

Hakkında hukukbook

Bunu okudunuz mu?

12 Mart 1971 Askeri Muhtırası

12 Mart 1971 Askeri Muhtırası, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’a bir muhtıra verilerek hükumetin …