Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Uluslararası Kadın Sünnetine Karşı Sıfır Tolerans Günü

Uluslararası Kadın Sünnetine Karşı Sıfır Tolerans Günü

Uluslararası Kadın Sünnetine Karşı Sıfır Tolerans Günü, BM’nin kadın sünnetini ortadan kaldırma çabalarının bir parçası olarak 6 Şubat’ta düzenlenen, Birleşmiş Milletler sponsorluğundaki yıllık farkındalık günüdür.

Nijerya’nın First Lady’si ve Kadın Sünneti ile Mücadele Kampanyası sözcüsü Stella Obasanjo, 6 Şubat 2003’te Afrika’daki Geleneksel Uygulamalar Arası Komite tarafından düzenlenen bir konferansta Afrika’da “Kadın sünnetine Karşı Sıfır Tolerans” konulu resmi açıklama yapmış, daha sonra BM İnsan Hakları Alt Komisyonu bu günü uluslararası bir farkındalık günü olarak kabul etmiştir.

Uluslararası Kadın Sünnetine Karşı Sıfır Tolerans Günü, kadınların ve bedenlerinin hakları ile fiziksel sağlıklarının korunması için küresel bir harekettir. Bu çabalar, kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetle mücadele eylemlerine bir bütün olarak fayda sağlamak için kabul edilmiştir.

Every Woman Every Child (EWEC) Hareketi

Every Woman Every Child (EWEC) hareketi, 2010 yılında eski BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından her yerde kadınların, çocukların ve ergenlerin sağlık ve esenliğini ilerletmeye yönelik siyasi bir hedef birliği sağlamak için başlatılmıştır. EWEC, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ve hedeflerinin (SKH’ler) merkezi, dönüştürücü vaatlerine kendini adamış, yoksulluğun tüm biçimlerinin ortadan kaldırılması, ayrımcılığın ve dışlanmanın sona erdirilmesi ve hiç kimsenin bunu yapmamasını sağlamak ve eşitsizlikleri, kırılganlıkları azaltarak geride bırakmak için çalışmaktadır. Küresel bir hareket olan “Every Woman, Every Child“‘ın bildirisine göre, “Esas olarak Afrika ve Orta Doğu’daki 29 ülkede yoğunlaşmasına rağmen, kadın sünneti evrensel bir sorundur ve Asya ve Latin Amerika’daki bazı ülkelerde de uygulanmaktadır. Kadın sünneti, Batı Avrupa, Kuzey Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda’da yaşayan göçmen nüfus arasında varlığını sürdürmektedir.”

BM Çocuk Ajansı’nın (UNICEF) icra direktörü Carol Bellamy, “Kadın sünneti ve kesiminin kadın ve kız çocuklarının temel haklarının ihlali olduğunu” ve “bunun kızların ve kadınların sağlık, çocuk doğurma yetenekleri ve eğitim fırsatları için tehlikeli ve geri döndürülemez bir prosedür olduğunu” belirtmektedir.

Dünya Tabipler Birliği de aynı konuda çalışmalar yürütmektedir. Dünya Tabipler Birliğinin Kadın Sünnetine İlişkin Bildirgesi, 1993 yılı Ekim ayında Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleşen 45. Dünya Tabipler Birliği toplantısında kabul edilmiştir. Bildirge, 2005 yılı Mayıs ayında Fransa’nın Divonne-les-Bains kentinde yapılan 170. Konsey Oturumunda gözden geçirilerek güncellenmiştir.

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et