Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Felsefesi » Unutulma Hakkı

Unutulma Hakkı

Unutulma Hakkı, güncelliğini yitiren haberlerin internette yer alması nedeniyle şeref ve itibar hakkının korunması amacıyla internette içerik sağlayıcı tarafından saklanan içeriğin yayından çıkarılmasını talep etme hakkıdır. Bu hak, ifade ve basın özgürlüğü ile kişiliğin korunması ilkesi arasında adil bir denge kurularak korunur. Kişinin şeref ve itibarı korunurken bir yandan ifade ve basın özgürlükleri gözetilmeli, diğer yandan da haber ve fikirlere ulaşma özgürlüğü engellenmemelidir.

Unutulma Hakkının Amacı ve  Kapsamı

Unutulma hakkı, internet ortamında bir haberin uzun süredir kolayca ulaşılabilir olması nedeniyle kişinin şeref ve itibarının zedelenmesi durumunda gündeme gelmektedir. Bu hakkın amacı, internetin yaygınlaşması ve sağladığı imkanlar nedeniyle; ifade ve basın özgürlükleri ile kişilerin manevi varlığının geliştirilmesi hakkı arasında gerekli hassas dengenin kurulmasını sağlamaktır. Kişinin sahip olduğu bu hak, halkın haber ve fikirlere ulaşma özgürlüğünün özüne dokunamaz.

Gazete, televizyon ve internet siteleri için arşiv niteliğinde olan ve kişilerin unutulma hakkını ihlal eden haberler; kamuya açık dijital alanda tutulmadığı sürece içerik sağlayıcı tarafından arşivde saklanabilmektedir. Haberin sosyal faydasının kaybolması, kamu açısından bir öneminin kalmaması, istatistiki ve bilimsel amaçlar yönünden internet ortamında habere ulaşmayı gerekli kılan nedenlerin olmaması durumunda, öncelikle içerik sağlayıcıdan talep edilmeli, talebin reddi halinde bireyin şahsiyetinin korunması bakımından mahkemeler tarafından sağlanmalıdır. Siyasi veya medyatik kişiliğe sahip olmayan kişiler hakkındaki güncel olmayan haberlerin kamuya açık portallarda gösterilmeye devam etmesinin toplum yararı bakımından bir öneme kalmadığından ulaşılabilirliğinin engellenmesi zaruridir.

Unutulma hakkı, Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın 2014 yılında verdiği ‘Google’ kararı ile yaygın bir uygulamaya dönüşme eğilimi kazanmıştır. Türkiye’de ise 2016 yılında yürürlüğe giren Kişisel Verilerin Korunması Kanunu; kişilerin temel hak ve özgürlükleri arasında yer almakta olan “özel hayatın gizliliğinin korunmasına” hizmet etmek üzere çıkarılmıştır.

İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ile diğer mevzuatı bir arada değerlendirmek gerekmektedir. Bu çerçevede, dijital platformlarda kişilerin mahremiyetine dönük risk içeren tehditleri ortadan kaldırabilmek amacıyla; kişisel verilerin korunması hakkının devamı niteliğindeki unutulma hakkı da önem arz etmektedir.

Detaylı Bilgi İçin: Anayasa Mahkemesi Kararı

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
Unutulma Hakkı-İnsan Hakları Hukuku Perspektifinden Bir İnceleme / Eren Sözüer

https://www.idefix.com/Kitap/Unutulma-Hakki-Insan-Haklari-Hukuku-Perspektifinden-Bir-Inceleme/Eren-Sozuer/Egitim-Basvuru/Is-Ekonomi-Hukuk/Hukuk/urunno=0001731585001

İnternet’teki Arama Sonuçlarından Kişisel Verilerin Kaldırılması Unutulma Hakkı / Can Yavuz

https://www.seckin.com.tr/kitap/342541611

 

Bunu okudunuz mu?

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu, 6771 Sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Yapılan …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin