Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Yargı Etiği Açısından Tarihte Ünlü Davalar

Yargı Etiği Açısından Tarihte Ünlü Davalar

Yargı Etiği Açısından Tarihte Ünlü Davalar, Prof. Dr. Aziz Can Tuncay tarafından kaleme alınmış, ilk baskısı 2019, ikinci baskısı 2021 ve üçüncü baskısı 2023’te Beta Yayınları tarafından okuyucuya takdim edilmiştir.

Kitabın yazarı, hukuk fakültelerinde Hukuksal Etik dersleri de vermekte, yazmış olduğu eseri ile, son yıllarda Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklara tarihsel bir perspektif çizmektedir.

Eser, etik kavramının tanımı ile başlamakta, hukuksal etik kavramı uluslararası sözleşmeler ve etik beyannameleri çerçevesinde açıklamaktadır. Hakimler, savcılar ve avukatlar açısında yargı etiği ilkeleri özetlenmektedir.

Sir John Macdonell‘ tarafından yazılan ve Türkçe’ye Mehmet Osman Dostel tarafından çevrilerek İstanbul Barosu tarafından yayınlanan Tarihi Davalar isimli eser yazarın ilham aldığı ve yararlandığı temel kaynaktır.

Kitapta, Sokrates’in Savunması, Galileo Galilei, Giordano Bruno, Miguel Servet, Jeanne d’Arc, Dreyfus Davası ve Rosenbergler Olayı kapsamlı şekilde ele alınmaktadır.

Ortaçağ Mahkemeleri; Sankt Vehme Mahkemeleri ve Engisizyon Mahkemeleri başlığı altında, mahkemelerin kuruluşu, oluşumu, yargılama usulü ve ülkelere göre mahkemelerin verdiği kararlar ışığında incelenmektedir.

Prof. Dr. Aziz Can TUNCAY

Kitapta, “Diğer Davalar” başlığı altında; Tapınak Şövalyelerinin yargılanması, Kadavra Sinodu, Martin Luther, Tommaso Crudeli ve Olimpia de Gouges davaları başroldeki mağdurların yaşam hikayeleri ile birlikte anlatılmaktadır.

Eserin son bölümünde, Cadı Avı Davaları ele alınmakta, cadılık tarihi ve yargılamaları yapan Salem Cadı Mahkemeleri ele alınmaktadır. İskenderiyeli Hypatia‘nın yaşamı, eserleri, öldürülmesi ve İskenderiye Kütüphanesi de  aynı başlık altında sunulmaktadır.

Kitabın ekinde Türkiye Barolar Birliği Meslek Kuralları bulunmaktadır.

“İnsanlık tarihi, haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik ve acılarla doludur. Bu kitap insanlığın yetiştirdiği başlıca mümtaz kişilerin, filozofların, bilginlerin, düşünce fedailerinin, özgürlük şehitlerinin acı hikayelerini dile getirmektedir. Sokratesler, Galileolar, Brunolar, Jeanne d’Ardar, Dreyfuslar ve diğerleri siyasi ve dini gücün yönlendirdiği bağımlı, önyargılı, gayri adil yargılamaların kurbanlarından bazılarıdır. Bu kitap önyargılı, taraflı, gayri adil ve politik yargılamaya bir başkaldırı kitabıdır.”

“Kadı’yı satın alırsan adalet ölür. Adaleti ölünce devlet ölür.”  Fatih Sultan Mehmet

 

“Siyaset mahkeme salonlarına girdiği anda adalet oradan çıkar.” François Guizot

 

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et