Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Filmleri » Yargıç-The Judge
The Judge - Yargıç

Yargıç-The Judge

Yargıç-The Judge, komediyi de içinde barındıran bir mahkeme filmi ve aile dramı olarak hukuk filmleri arasında öne çıkmaktadır. Klasik bir hikayenin içine yerleştirilen hukuki konular hüzünlü bir ayrılığın ortasındaki avukat (Robert Downey Jr) tarafından canlandırılmaktadır. Filmin yönetmenliğini David Dobkin üstlenmiştir. Başrollerde Robert Downey Jr., Robert Duvall ve Vera Farmiga bulunmaktadır. Masumların, doğrunun ve haklının tarafından durmuş olan yargıç bir baba ve ideallerden uzaklaşmış avukat oğlu filmin ana karakterleridir. 

The Judge-Film Afişi
Filmin Künyesi
Yönetmen David Dobkin
Yapımcı Robert Downey Jr.,  Susan Downey
Senaryo Nick Schenk, Bill Dubuque
Hikaye Nick Schenk, David Dobkin
Oyuncular Robert Duvall, Robert Downey Jr, Vera Farmiga, Vincent D’Onofrio

Jeremy Strong, Dax Shepard, Leighton Meester, Billy Bob Thornton

Müzik Thomas Newman
Bütçesi 50 Milyon dolar
Gişe 84,4 Milyon dolar
Görüntü Yönetmeni Janusz Kaminski
Dağıtıcı Warner Bros
Türü Dram
Renk Renkli
Yapım yılı 4 Eylül 2014
Süre 141 dakika
Dil İngilizce


Yargıç-The Judge filminde, Hank Palmer parlak bir kariyeri olan, Chicago’da yaşayan ve boşanma davalarında başarılı bir avukattır. Vicdanının sesini unutmuş, ideallerinden vazgeçmiş, adalet duygusunu önemsemeyen bir avukatlık tarzı takip etmektedir. Takip etmekte olduğu önemli bir dava sırasında annesinin vefat haberini almıştır. Erkek kardeşi, annelerinin öldüğü haberini kendisi ile paylaşmıştır. Babasıyla çok uzun zamandır görüşmeyen Hank, aileden iletişimde olduğu tek insanı, annesini kaybetmiştir. Ailesinden ayrı kaldığı yıllarda, çocukluğunun geçtiği Carlinville kasabasından kimse ile görüşmemiştir.

Annesinin cenazesi için kasabaya gelen Hank’ı, sürprizler beklemektedir. Babası, ağabeyi, eski sevgilisi ve tüm geçmişi yeniden karşısına çıkmıştır. Hank, sıcak karşılanmadığı kasabadan uzaklaşmaya çalışırken 42 yıllık yargıç olan babasını savunmak zorunda kalmıştır. Hank ve Yargıç babası arasındaki kırılgan ilişkiye rağmen Hank babasına yardım edecek ve mahkemede onu savunacaktır. Yargıç babanın muhatap olduğu cinayet suçlaması aydınlatılmaya çalışılırken evdeki sorunların çözümü de ayrı bir gündem olacaktır.  

Yargıç filminin sahneleri güçlüdür ve duygusal ögeler öne çıkmaktadır. Film, izleyicinin çoğunu hem güldürmüş hem de ağlatmış, duygulara dokunmuş, ailenin kendine özgü ilişkiler yumağını hikaye üzerinden yansıtmıştır. Filmin süresi, uzunluğu ve konuları ağır çekimde işlemesi duyguların iyi yansıtılmasını sağlamıştır. Yaklaşık iki buçuk saatlik film sürükleyiciliği ile dikkat çekmiştir.

Filmdeki mahkeme sahneleri teknik açıdan gerçeklere uygundur. Amerikan adalet sisteminin işleyişi hakkındaki önemli detaylar filmde aktarılmaktadır. İzleyici, aile içi ilişkiler ve hukuki olaylar üzerinden adalete ve vicdana dair bir hesaplaşma yaşamaktadır.
Hank Palmer, “Suçluları savunuyorum, çünkü masumların parası bana yetmiyor”

Bunu okudunuz mu?

Rona Aybay

Prof. Dr. Rona Aybay, 1935 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1959 yılında bitirdikten …