Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Yargıcın Örgütlenme Özgürlüğü-Türkiye Deneyimi
Nuh Hüseyin Köse -Yargıç

Yargıcın Örgütlenme Özgürlüğü-Türkiye Deneyimi

“Yargıcın Örgütlenme Özgürlüğü-Türkiye Deneyimi” isimli eser, Yargıç Nuh Hüseyin Köse tarafından yazılmış ve İstanbul Barosu yayınları tarafından basılarak kitapseverlerle buluşmuştur.

 
Yazarın Kitap Hakkındaki Notu:

“Değerli dostlar, Yargıcın hangi hallerde konuşup yazabileceği, örgütlenme özgürlüğünün sınırları ve Türk yargısının son 20 yılını bir yargı örgütcüsünün gözünden anlatmaya çalıştığım “Yargıcın Örgütlenme Özgürlüğü; Türkiye Deneyimi” başlıklı akademik çalışmam İstanbul Barosu tarafından kitap olarak basıldı. Kitap, muhtemelen bu hafta başında okurlara sunulacak.

Çalışmada, yargının kafa karıştıran ve daha önce çalışılmamış bu alanında ilginç soruların peşinden giderek, hem yargıcın örgütlenme ve ifade sorununa hem de yargı bağımsızlığının sağlanmasına ilişkin sonuçlara ulaşılması amaçlandı.


Kendimce, dernek ve sendikaların kurulma hikayeleri, yaşanan sorunlar, Fetönün buralara sızmaları, dünyanın öteki ülkelerindeki yargıçların ne amaçla örgütlendikleri, bu örgütlerin hangi etkinliklerde bulundukları, hangi ülkelerde yargıçların sendika kuramadıkları, hangi ülke yargıçlarının siyasi parti üyesi olabildikleri, hangi ülkelerde toplu yargıç azilleri yapıldığı, azillerin akıbeti, hangi Afrika ülkesinde yargıçların darbe ve dış etkiye karşı greve gittikleri gibi sorulara yanıtlar bulduğumu düşünüyorum. Aslında kitap, bir avuç yargı örgütçüsünün emeğinin çok kısa özetidir.


Bu çalışma ilk kitap denemem olması nedeniyle oluşan bazı basım hataları oldu. Örneğin kitabın “içindekiler” kısmında yargı derneklerine ilişkin başlıklar (145-200. sayfalar arası) baskıda atlanmış. Ancak, bu kısımlar kitap içeriğinde bulunduğu için önemli bir sorun teşkil etmiyor. Kitap muhtemelen Eylül ayının başında İstanbul Barosu’nun anlaşmalı olduğu kitabevlerinde okurlara sunulacak. Umarım başvuru kaynağı olarak kullanabilirsiniz.


NOT: Önsöz de teşekkürü unuttuğum tüm dostlara ve özellikle redaksiyon aşamasında benim kadar emeği geçen sevgili Abülkadir Salik ile kapak tasarımını yapan sevgili Duygu EFE’ye, İsmet Efe üstada, çevirilerde yardımını esirgemeyen Didem Turantepe Boulanger, Mahmut Erdemli, Sedat Gök, Can Yavuz, Sezgin Çelik’e; düzeltme katkıları için Yaşar Taş, Saygun Çelebi, Tevhide-Ahmet Koçer,Murat Meşeli Mustafa Taşdemir, Halil Öztürkmen,Birsen Uysal Ece Başaran’a ve değerli katkıları nedeniyle İstanbul Barosu’na teşekkürlerimle…”

YAZAR-YARGIÇ NUH HÜSEYİN KÖSE

Köse, 1969 Çorum, Kargı doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Kargı’da yapmış, 1992 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. Çorum Barosundan avukatlık ruhsatı aldıktan sonra yine Çorum Adliyesinde yargıçlık stajını tamamlamış, Bafra, Dicle, Ulubey, Karaburun, Kadıköy, İstanbul Anadolu Adliyelerinde çoğunlukla ceza yargıcı olarak görev yapmıştır. Köse, halen Kayseri İş Mahkemesi yargıcı olarak görev yapmaktadır.

Yargıç Köse, YARSAV, Yargı-Sen ve Yargıçlar Sendikasında kurucu ve yönetici olarak görev almıştır. Yargıçlar Sendikası Basından Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

Köse, 2017 yılında Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünden ”Yargıcın Örgütlenme Özgürlüğü; Türkiye Deneyimi” konulu yüksek lisans tez çalışmasıyla mezun oldu.

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et