Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Fakülteleri » Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2009 öğretim yılında öğretime başlamıştır. Fakülte, öğrencilerinin eğitim hayatları süresince hukuk bürolarında, özel sektörde ve sosyal projelerde çalışmalarını sağlayarak hukuk uygulamaları konusunda donanımlı mezunlar yetiştirmeyi hedeflediğini ilan etmiştir.

Yaşar Üniversitesi Bornova Selçuk Yaşar Kampüsünde eğitime devam eden fakültede 2018 yılı itibariyle  Prof.Dr. Mustafa Ruhan Erdem, Prof. Dr. Meral Özkan, Prof.Dr. Işıl Özkan, Prof.Dr. Halide Gökçe Türkoğlu, Prof. Dr. Ayşe Havutçu, Prof.Dr. Ali Timur Demirbaş, Prof.Dr. Fevzi Demir ve Prof. Dr. Sevilay Uzunallı görev yapmaktadır.

Fakülte, Bilimsel TEMYİZ isimli dergiyi çıkarmaktadır.

Fakülte, proje odaklı çalışma prensibi ve bilimin tek rehber olduğuna inanmış, çalışkan, doğru bildiğini savunabilen, demokrasi konusunda bilgili ve deneyimli Türk aydınları yetiştirmeyi amaçladığını deklare etmektedir.

Hukuk Fakültesi İzmir’in sosyal, kültürel, ekonomik, ticari, tarihi ve jeolojik özellikleri göz önünde tutularak Taşıma Hukuku, Deniz Ticareti Hukuku, Avrupa Birliği Hukuku, Çevre Hukuku alanlarında yoğunlaşmaktadır.

YÖK kayıtlarına göre yaklaşık 1400 öğrencinin eğitim gördüğü Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi, öğrencilerinin yabancı dil bilen, çağdaş hukuk sistemleri ve özellikle Avrupa Birliği Hukuku hakkında bilgi sahibi, Avrupa Birliğinin standartlarını kavramış ve özümsemiş, yazılı ve sözlü ifade etme becerisine sahip, uluslararası platformda kendini ifade edebilen, üretken hukukçular olarak iş yaşamlarına başlamalarını hedeflemektedir.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab
Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi Eğitim Modeli 

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Türkiye Barolar Birliği tarafından Türkiye’nin En İyi Hukuk Fakülteleri Sıralamasında bir ölçüt olarak kabul edilen sanal mahkeme salonuna sahiptir. Türkiye’de ilk defa uygulanan bir yöntemle üç kamera ile kayda alınan 80 kişilik duruşma salonunda yürütülen ve öğrencinin öğrenimi süresinde edindiği hukuki bilgileri temel alarak önemli konularda karşılaşılan davalarda davacı, davalı, hakim gibi görevleri üstlenmelerini sağlayan uygulamaya yönelik eğitim vermektedir. Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi, öğrencilerin henüz eğitim sürecindeyken uygulama ile tanışmalarını ve gelecekte iş yaşamına avantajlı başlamalarını sağlamayı amaçlamaktadır.

Prof. Dr. Mustafa Ruhan Erdem

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan öğrenciler hukukçu unvanı ile, gerekli stajlarını tamamladıktan veya sınavları kazandıktan sonra, özel sektör ve kamu sektöründeki kurum ve kuruluşlarda avukat veya kendi hukuk bürolarında bağımsız avukat, adli ve idari hakim, savcı, noter, diplomat, banka müfettişi, maliye hesap uzmanı, Sayıştay denetçisi, Bakanlıklarda ve çeşitli kamusal kuruluşlarda müfettiş, diplomat, özel sektör ile kamu kesiminde yönetici ve danışman olarak görev alabilmektedirler.

Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi, birinci yılda, Anayasa Hukuku, Medeni Hukuk, Roma Hukuku, Hukuka Giriş ve Hukukun Temel Kavramları, İktisada Giriş gibi temel bilgilerin okutulduğu dersler yer almakta, ikinci dönemden itibaren verilen Turizm Hukuku, Spor Hukuku, Çevre Hukuku, İletişim Hukuku, Havacılık Hukuku, Güncel Atipik Sözleşmeler, Enerji Hukuku gibi kısmen veya tamamen yabancı dilde verilen seçmeli dersler ile öğrencilerin henüz fakülte yıllarında ilgi duydukları alanlarda uzmanlaşmaları sağlanmaktadır.

Bunu okudunuz mu?

6 Şubat – Hukuk Takvimi

6 Şubat – Hukuk Takvimi 1748 Alman hukuk profesörü, filozof ve Illuminati’nin kurucusu Adam Weishaupt …