Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Zehra Önay Alpago

Zehra Önay Alpago

Zehra Önay Alpago, 1947 yılında Karadeniz Ereğlisi’nde doğmuş, 1969 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nden mezun olmuştur.

Zehra Önay Alpago, SODEP’in kuruluşu ile siyasi hayatta yer almıştır. SHP’de aktif siyasete başlamış, kongre ile seçilen ve üst üste iki kez  ilçe başkanı olan ilk kadın siyasetçi olmuş, SHP Karadeniz Ereğlisi İlçe Başkanlığı yapmıştır. Parti Meclisi ve MYK Üyeliği ile Genel Başkan Yardımcılığı yaparak siyasete devam etmiştir.

CHP-SHP birleşmesinden sonra CHP Parti Meclisi üyeliğine seçilen 2008 yılında seçilen Alpago 2010 yılına kadar sürdürmüştür. 18 Aralık 2010 tarihli CHP kurultayında tekrar Bilim, Yönetim ve Kültür Platformu kontenjanından Parti Meclisi üyeliğine seçilmiştir.

Mesleki Yaşamı ve Sivil Toplum Çalışmaları

Temmuz 1994 ile 27 Mart 1995 tarihleri arasında görev yapan Çiller-İnönü hükumetinde Kadın Aile ve Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Devlet Bakanı olarak görev yapmıştır.

Önay Alpago 2010 yılında İstanbul Barosu tarafından Türkiye Barolar Birliği delegeliğine seçilmiştir.

Önay Alpago Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak Devrim Tarihi dersleri vermekte; İstanbul Barosu’na bağlı serbest avukat olarak çalışmaktadır.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliğinin ve çok sayıda dernek ve sivil toplum örgütünün üyesidir.

“Demokrasi”, “Hukuk”, “Kadın Hakları”, “İşçi Sorunları”, “Laiklik”, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” gibi konularda çok sayıda panel, sempozyum ve benzeri etkinliklerde konuşmacı olmuş, tebliğleri yayınlanmıştır.

Alpago, evli ve iki çocuk annesidir.

Bunu okudunuz mu?

Kadınların Çalışmasını Kocalarının İznine Bağlayan Hükmün İptali

Kadınların Çalışmasını Kocalarının İznine Bağlayan Hükmün İptali, Hatice Albayrak’ın İzmir 4. Sulh Hukuk Mahkemesinde açmış …