Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Sözlüğü » Zeytin Dalı Uzatmak

Zeytin Dalı Uzatmak

Zeytin Dalı Uzatmak, sözlük anlamı ve toplumdaki yaygın kullanımı ile, barışa davet etmek ve orta bir yolu bularak barışı sağlamak için çalışmak anlamında kullanılmaktadır. Zeytin ağacına, düşmanların bile kıyamayacağı düşünüldüğü için barışın sembolü olduğu belirtilmektedir.

Bu deyimin kaynağı birkaç şekilde izah edilmektedir. Bunlardan birincisi Eski Ahit mitolojisidir. Bu kaynağa göre, Nuh peygamber tufan biraz durulduktan sonra geminin güvertesinden bir beyaz güvercin uçurmuş ve bu beyaz güvercin bir müddet sonra ağzında bir zeytin dalıyla gemiye geri dönmüş, gemide bulunanlar tufanın bittiğini ve suların çekildiğini anlamışlardır.

Ağzında zeytin dalı olan beyaz güvercin eskiden beri barışın sembolü olarak anılagelmiştir. Nuh Tufanı sonrasında suyun üstünde beliren ilk nesnenin zeytin dalı olduğu ve tanrının önce sinirlenip yok etmek istediği insanlığa olan öfkesinin daha sonra geçtiği ileri sürülür. Tufandan çıkan ilk nesne olan Zeytin Dalının tufandan kurtulan insan ve hayvanlarla  kurulacak olan yeni hayatın simgesi olduğu düşünülür.

Zeytin Dalı Uzatmak kavramı Yunan mitolojisinde de kendine yer bulmuştur. Zeytinin en bol olduğu bölgelerden biri olan Ege’de bu kavramın ortaya çıkmış olması şaşırtıcı değildir. Bu mitolojiye göre, Zeus, kendisine en değerli hediyeyi veren kişiye kentin koruyuculuğunu vermeyi vaat etmiş ve bir yarışma düzenlemiş, yarışma sonucunda denizlerin tanrısı Poseidon, Zeus’a uzak diyarlara ve başka kıtalara dahi uçarak gidebilen ve savaşta asla yenilmeyecek bir at armağan etmiş, Athena ise Zeus’azeytin ağacı hediye etmiş, yarışma büyük rekabetle geçmiştir. Dünyanın en güzel hediyelerini veren Athena ve Posedion’dan birini seçecek olan Zeus, dünyanın en uzak bölgelerine gidebilecek yenilmez savaşçı bir at ile zeytin ağacı arasındaki seçimde zorlanmış, ancak Zeus ile diğer tanrı ve tanrıçalar zeytin ağacı karşısında büyülenerek tercihlerini zeytin ağacından yana kullanmışlardır. Mitolojiye göre Poseidon bile zeytin ağacından etkilenmiştir ve aralarındaki çekişmeye rağmen zeytin ağacının üstünlüğünü kabul etmiş, Posedion’un pozitif tavrı sebebiyle Athena, zeytin ağacından bir dal kırarak Poseidon’a vermiş ve aralarındaki hasımlık zeytin dalının güzelliği karşısında yok olmuş, barış gerçekleşmiş, kentin koruyucusu unvanını alan Athena’nın adı Atina kentine verilmiştir. Yunan mitolojisine göre zeytin dalı uzatmak deyimi bu hikayeden gelmektedir.

İzmir Karşıyaka’da bir park. Ortada zeytin ağacı ve etrafında zeytin ağacını korumaya çalışan insan figürleri resmediliyor

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et