Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Alexandre Blacque

Alexandre Blacque

Alexandre Blacque, Türkiye’de ilk resmi gazete olan Takvim-i Vekayi’yi çıkarmış olan Fransız gazetecidir.

13 Ağustos 1794’te Paris’te doğdu. Avukat olan babası 1789’da Fransız Devrimi sırasında Kral XVI. Louis’yi savunduğu ve kral giyotine gönderildiği için Fransa’dan ayrılmak zorunda kalmış ve Osmanlı Devleti’ne sığınarak İzmir’e yerleşmiş, iş hayatına atılmıştır.

Osmanlı Devletinde Blak Bey olarak bilinen Blacque, babası gibi hukuk öğrenimi görmüş, 1821 yılında İzmir’de Roux adlı Fransız’ın çıkardığı Le Spectateur Oriental gazetesine yazılar yazmıştır. Daha sonra satın aldığı bu gazete ile Yunanistan, Fransa, İngiltere ve Rusya’ya karşı yoğun eleştiriler yöneltmiş, 1827 yılında bu eleştiriler nedeniyle gazetesi bir ay kapatılmıştır.

Alexandre Blacque, İzmir ve İstanbul’da yayımladığı gazetelerde Avrupa’ya karşı Osmanlı Devletini savunmaya devam etmiş; 1828 yılında Courrier de Smyrne gazetesini yayımlamaya başlamıştır.

II. Mahmud, 1831 yılında Osmanlı Devleti adına resmi bir gazete çıkarmak üzere kendisini İstanbul’a davet etmiş, bu davet üzerine Blacque İstanbul’a taşınmıştır. Padişahın “Takvim-i Vekayi İhdasına Dair Ferman”ı yayınlaması üzerine Takvim-i Vekayi’yi ve yarı resmi nitelikteki Le Moniteur Ottoman gazetesini çıkarmaya başlamıştır. Ölümü halinde, dul eşine ölümü emekli maaşı verilmesi ve oğlunun eğitim masraflarının karşılaması konusunda padişahın söz verdiği rivayet edilmektedir.

Bugünkü adıyla Resmi Gazete olan Takvim-i Vekayi’deki yazılar Blacque tarafından Fransızca’ya çevrilerek yayınlanmıştır. Alexandre Blacque, Le Moniteur Ottoman’daki görevini sürdürmekte iken tedavi için Fransa’ya gitmek istemiş ancak yolculuk sırasında, 21 Mayıs 1836’da Malta’da ölmüştür.

Oğlu Edouard Blacque, Osmanlı Devleti’nde bir çok devlet görevini yürütmüş, bir süre ABD elçiliği yapmıştır.

Matbaasında bastığı dergi ve gazeteler

Le Spactetaur Oriental (Alexandre Blacque-İzmir-1821-1824)

Smyrneen (İzmir-1824- Charles Trican)

Courrier de Smyrne (A.Blacque-İzmir-1828-1829)

Le Moniteur Ottoman (A.Blacque-İstanbul-1831)

Journal de Smyrne (1832-1842 – İzmir)

Echo de l’Orient (1838-1846 – İzmir)

L’Impartial (1841-1915 – İzmir)

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et