Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Avukat Ceyhun Can

Avukat Ceyhun Can

Ceyhun Can, 1940 yılında Adana’nın kozan ilçesinde doğdu, 1960 Yılında Adana Erkek Lisesini bitirdikten sonra askerliğini yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘nde öğrenimini 1970 yılında tamamladı ve Adana Barosu’na kayıt yaptırarak stajını yaptı ve serbest avukatlığa başladı.

Türkiye İşçi Partisi’nin 1972 sonrası kurucularından biri oldu. TİP’in 1974-80 yılları arasında Adana İl Başkanlığını yürüttü.

Avukat Ceyhun Can, kendisi gibi öldürülen Adana Barosu avukatları  Halil Sıtkı Güllüoğlu ve Ahmet Albay ile birlikte Maraş katliamı davasının müdahil avukatları arasında yer aldı.

Henüz 39 yaşında iken, 10 Eylül 1979’da yazıhanesi basıldı, kurşunlandı ve öldürüldü.

Edebiyata olan ilgisi ve şiir merakı öğrencilik yıllarında başladı. Şiirleri ve yazıları, Şölen, 18, Yelken, Ataç ve Dost dergilerinde yayımlandı. 

Avukat Ceyhun Can – Soy Savaşı

 

1966 yılında “Soy Savaşı” isimli kitabını yazdı. 1970 yılında yazmış olduğu “Umut Devrimci Savaşta” isimli eser Türk Ceza Yasası’nın 142. maddesine aykırı görülerek toplatıldı ve hakkında kovuşturma açıldı.

Ölüm yıldönümlerinde Adana Barosu ve Adana’daki çeşitli kuruluşlardan tarafından anma törenleri yapılmaktadır. 2019 yılında yapılan anmada Adana Barosu Başkanı Veli Küçük katliamın Maraş ile sınırlı kalmadığını ifade ederek  “Daha sonra başlayan yargılamalarda müdahil ailelerine de her türlü saldırı olacak ve müdahil vekilliğini üstlenen üç avukat da Maraş Katliamı’nı gerçekleştiren zihniyetin kurbanı olacaklardı. Kapanmayan bir dosya, kapanamayan yaralar ve izleri, alt üst olan aileler, vahşetin en ilkelliğinin yansıması, derin devlet ve onun emrindeki bir siyasi yapılanmanın gerçekleştirdiği katliam” demiştir.

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et