Ana Sayfa » Hukukbook » Pedro Alonso López

Pedro Alonso López

Pedro Alonso López, 8 Ekim 1948 tarihinde Kolombiya’da, on üç çocuklu fakir bir fahişenin yedinci çocuğu olarak dünyaya geldi. 1957 yılında, küçük kız kardeşine cinsel istismarda bulunurken annesine yakalandı ve evden kovuldu.

On iki yaşındayken verildiği yetimhaneden bir öğretmeninin kendisini taciz etmesiyle kaçtı. On sekiz yaşındayken araba hırsızlığı yapan bir çetenin üyesi olduğu gerekçesiyle hapse atıldı.

Tüm zamanların en kötü ikinci katili olarak bilinen Pedro Lopez

1969’dan 1980’e kadar süren bir ölüm çılgınlığı başlattı. Hapishanede kendisine tecavüz eden iki adamı öldürdü ve iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

9 yaşındaki bir kız çocuğunu kaçırmaya çalışırken yakalandı ve Kızılderililer tarafından diri diri gömülmek üzere iken Amerikalı bir misyonerin müdahalesiyle polise teslim edildi.

1979’da meydana gelen bir sel baskınında dört genç kızın cesetleri ortaya çıktı.

ney Amerika, Kolombiya, Peru ve Ekvador’da üç yüzün üzerinde çocuğa tecavüz ettiği ve öldürdüğü tahmin edilmektedir. 1980 yılında, dokuz ile on iki yaş arasındaki 53 çocuğun toplu mezarı polis tarafından bulundu.

Lopez, yargılama aşamasında kendisini “yüzyılın adamı” olarak tarif etmiş ve suçları hakkında bir kitap yazacağını söyleyerek övünmüştür. Diğer seri katiller gibi cinayet sayısını abarttığı iddia edilmiştir. 110 genç kızın cinayetinden sorumlu olarak tutuklanmıştır. Tutuklandıktan sonra hücre arkadaşı gibi davranan gizli bir dedektife cinayetlerini itiraf etmiş, ancak cinayetleri profesyonelce işlediği ve arkasında delil bırakmadığı anlaşılmıştır.

Ömür boyu hapis cezasıyla yargılanmış, 1998 yılında ‘iyi halden’ serbest bırakılmış, kurbanların yakınları başına ödül koymuştur. Kolombiya’da tekrar göz altına alınmış, üç sene hastanede yatarak tedavi görmüş, akıl sağlığını yerinde olduğu anlaşılmış, 70 dolarlık bir kefaletle serbest bırakıldıktan sonra kaçarak izini yok etmiş, kendisinden bir daha haber alınamamıştır. 2002 yılında yeni bir cinayetle bağlantılı olarak tutuklama kararı çıkarılmış ancak bulunamamıştır. Halen firaridir.

Kendisine, Andes Canavarı olarak lakap takılmıştır.

Biyografisi, Belgesel tarzında bir TV Dizisine konu edilmiş ve kitap olarak biyografisi yazılmıştır.

Genellikle küçük kız çocuğu olan kurbanlarını, annelerinden uzaklaştıkları anlarda biblolarla kandırarak çevreden uzaklaştırıyor, onlara tecavüz ediyor, boğazlıyor ve cesetlerini ıssız yerlere gömüyordu. Birçok seri katille ortak özelliği kötü bir çocukluk geçirmiş olmasıydı. Cinayetlerine, hapishanede uğradığı tecavüzün ve annesinin kendisine kötü muamelede bulunmasının etkili olduğu düşünülmektedir.

Dünyanın en çok cinayet işleyen seri katilleri arasında yer almasına karşın müebbet hapis yahut idam cezasına çarptırılmayan istisnai katillerdendir.

Pedro Alonso López, el monstruo de los Andes (Biblioteca: Mente Criminal) (Dünyanın en uzun sıradağlar zinciri olarak bilinen, Kolombiya, Peru ve Ekvador’un ortak sınırında bulunan And Dağları civarnda işlediği cinayetlerin sadece 57’si kanıtlandı. Peru Dağları olarak da bilinen bölgede, 8 ile 14 yaşları arasındaki 300’den fazla kız ve ergen kadını öldürmesi ile gurur duydu ve övündü. Masum ve savunmasız küçük çocukları kurban seçti. Hak ettiği cezaya çarptırılamadı ve serbest bırakıldı. Serbest bırakılması dünya hukuk sisteminin sorgulanmasına neden oldu ve insanları şoke etti. Biyografisinin insanlığa yeni şeyler öğretmesi umuldu. Suçlar nasıl işlendi? Bu suçları neden işledi? Böylesine aşağılık suçları işleyen bir kişinin serbest kalması ne anlama gelmektedir?) 

Bunu okudunuz mu?

Tıp Etiği, Tıp Hukuku ve Tıp Tarihi Derneği

Tıp Etiği, Tıp Hukuku ve Tıp Tarihi Derneği, 3 Aralık 2004 tarihinde kurulan, tüzüğü 11 …