Yeni
Ana Sayfa » Hukukbook » Nermin Abadan Unat

Nermin Abadan Unat

Nermin Abadan Unat, 18 Eylül 1921 tarihinde Avusturya’nın başkenti Viyana’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1944 yılında girdiği Ulus gazetesinde 1950 yılına kadar çalıştı. Kazandığı bir bursla ABD’ye giden Unat, Minnesota Üniversitesi’nde aldığı lisansüstü eğitimden sonra 1953 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde asistan olarak göreve başladı. Beş yıl sonra doçent, 1966 yılında ise hukuk profesörü oldu.

Unat, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyasal Davranış Enstitüsünü kurdu. Yurt dışındaki göçmen Türk işçiler ve kadın sorunları konularıyla ağırlıklı olarak ilgilendi. Türk Toplumunda Kadın adlı kitabı, Almanca ve İngilizce dillerinde yayımlandı. Public Opinion sözcüğünün Türkçe karşılığı olan Kamuoyu sözcüğünü Türkçeye kazandırdı. Ayrıca Public Relations teriminin Türkçe karşılığı olan Halkla İlişkiler sözcüğünü literatürde ilk kez kullanan kişi oldu.

 1978 – 1980 yılları arasında Cumhuriyet Senatosu’nda görev yaptı.

1989 yılında SBF’den emekli oldu ancak Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ders vermeye devam etti.

 

Sivil Toplum Çalışmaları ve Aldığı Ödüller 

Uluslararası Siyasi İlimler Derneği (IPSA) Başkan Yardımcılığı, Türk Sosyal Bilimler Derneği Başkanlığı ve 1978’den itibaren Avrupa Konseyi Kadın-Erkek Eşitlik Komisyonu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Hocaların hocası unvanını taşıyan Unat, 100 yaşında iken Boğaziçi Üniversitesinde devam eden Kayyım Rektör protestolarında aktif rol aldı.

2012 yılında Vehbi Koç Ödülüne layık görüldü.

Yurt dışındaki Türk işçiler konusunda yaptığı çalışmalar nedeniyle Almanya Devlet Başkanı’ndan liyakat nişanı kazandı.

2016 yılında Mülkiyeliler Birliği, Mülkiye Büyük Ödülü ve 2017 yılında da Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri, Jüri Özel Ödülü, kendisine tevcih edildi. 

Hukukçu, akademisyen, yazar, sosyolog, siyaset ve iletişim bilimci Nermin Abadan Unat’ın 100. yaş günü hukuk kurum ve kuruluşları tarafından 18 Eylül 2021 tarihinde kutlandı.

Nermin Abadan Unat’ın Eserleri

1954 yılında, Marshall Edward Dimock’un ‘Amme İdaresinin Prensipleri’ni ve 1967’de Hans Freyer’in “Sosyolojiye Giriş’ isimli eserlerini Türkçeye çevirdi.

1956’da ‘Halk efkârı: Mefhumu ve Tesir Sahaları’, 1959’da ‘Bürokrasi’ ve ‘Devlet Felsefesi : Secilmiş Okuma Parçaları’, 1964’te ‘Batı Almanya’daki Türk İşçileri ve Sorunları’, 1966’da ‘Anayasa Hukuku ve Siyasi Bilimler Açısından 1965 Seçimlerinin Tahlili’, 1972’de ‘Batı Avrupa ve Türkiye’de Basın Yayın Öğretimi’ eserleri yazdı.

Demografik hareketlerin tarihçesini, bunun Türk toplum yapısında yarattığı değişimleri ve uluslararası alanda oynadığı rolü irdelediği ‘Bitmeyen Göç : Konuk İşçilikten Ulus-ötesi Yurttaşlığa’ isimli eserinin son baskısı İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları’ tarafından basıldı.

Bitmeyen Göç: Konuk İşçilikten Ulus-Ötesi Yurttaşlığa

Bunu okudunuz mu?

İdam Türleri

Kurşuna Dizme: Klasik bir yöntem olan bu idam şeklini Afganistan, Beyaz Rusya, Etiyopya, Kuzey Kore, …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et