Yeni
Ana Sayfa » Hukuk Filmleri » Öldürme Üzerine Kısa Bir Film – A Short Film About Killing (1988)

Öldürme Üzerine Kısa Bir Film – A Short Film About Killing (1988)

Öldürme Üzerine Kısa Bir Film  (A Short Film About Killing), 1988 yılında vizyona giren ve hukuk sorgulaması yapan bir filmdir.  Film, Polonya’da ölüm cezasının fiilen uygulamadan kaldırıldığı yıl gösterime girmiştir.

Polonya ve dünya sinema tarihinin usta yönetmen ve senaristlerinden Krzysztof Kieslowski’nin başyapıtlarındandır.

On Emir’den hareketle film çeken sinema filozofu yönetmenin bu filminde; ölümü, toplumsal değerleri ve idam cezasını masaya yatırmaktadır. Film, komünist rejimin sona yaklaştığı dönemdeki sosyal sınıflar arası ilişkileri ve hukukun bu ilişkilerdeki yerini de sorgulamaktadır.

Öldürme Üzerine Kısa Bir Film, görünüşe göre tamamen sebepsiz şekilde işlenen bir cinayeti ve daha sonra da devlet eliyle işlenen başka bir cinayeti; bir insanın idamını ele almaktadır. İnsan öldürme suçu işlediği için yakalanan Jacek, hukuk fakültesini bitirip avukatlığa henüz başlayan ve ilk davasını alacak olan avukat Piotr’ı bulmuştur. Savunma avukatının elinde çok fazla bir argüman bulunmamaktadır. Müvekkilinin aleyhindeki güçlü deliller nedeniyle  davadan beraat çıkma şansı da çok azdır. Piotr’ın tüm çabalarına rağmen Jacek suçlu bulunur ve asılarak idama mahkum edilir. Piotr daha sonra hakime yaklaşarak müvekkilinin hayatını kurtarmak için daha fazlasını yapıp yapamayacağını sorar. Yargıç, Piotr’un idam cezasına karşı yıllardır duyduğu en iyi argümanları ortaya koyduğunu ancak hukuki sonucun doğru olduğunu söyleyecektir.

Nihayet idamın infaz günü gelmiştir, cellat hapishaneye gelir ve idama hazırlanır. Avukat Piotr da idama katılmak üzere hapishanededir.

‘Soğukkanlı bir şekilde idam emri veren sistemin, sıradan katillerden bir farkı var mı?’ sorusu tüm ağırlığı ile ortada durmaktadır. Hukuk adil midir yoksa adaletsizlik mi üretmektedir? Hukuk hayatları kurtarmakta mıdır yoksa mahvetmekten sorumlu sistem midir? Hukuk, toplumun, insanın ve devletin yarattığı kötülükleri yok edebilir mi?

Filmin vizyona girmesinden ve dam cezasının kaldırılmasından yıllar sonra “Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, “Çok ciddi suçlar için idam cezasına izin verilmeli.demiştir.

Yönetmen Krzysztof Kieślowski
Senaryo

Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz

Yapımcı Ryszard Chutkowski
Oyuncular

Mirosław Baka, Krzysztof Globisz, Jan Tesarz, Zbigniew Zapasiewicz, Barbara Dekanı, Aleksander Bednarz, Zdzislaw Tobiasz, Arthur Barcis, Krystyna Janda, Olgierd Lukaszewicz, Leonard Andrzejewski, Maciej Maciejewski, Andrzej Mastalerz, Zdzislaw Rychter

Sinematografi Sławomir Idziak
Kurgu Ewa Smal
Müzik Zbigniew Preisner
Yayın tarihi

11 Mart 1988 (Polonya)

Süre
84 dakika
Ülke Polonya
Dil Lehçe

 

Kieslowski filmi çekmek istemesinin nedenini şu şekilde açıklamaktadır: “Bu filmi çekmek istememin sebebi, bütün bu olanların benim adıma yapıldığını düşünmem, çünkü ben bu toplumun bir üyesiyim, bu ülkenin vatandaşıyım ve bu ülkede birisi, bir başkasının boynuna ipi geçirip ayağının altındaki tabureye tekme atarsa, bunu benim adıma da yapıyor demektir. Ve ben böyle bir şeyi istemem. Bunu yapmalarını istemem. Bu filmin ölüm cezasından çok, genel anlamda öldürmeyle ilgili olduğunu düşünüyorum. Hangi sebeple olursa olsun, kimi öldürürseniz öldürün ve kim öldürülürse öldürülsün, öldürmek yanlıştır. Sanırım bu, bu filmi yapmamın ikinci sebebi. Üçüncü olaraksa Polonyalının dünyasını, insanların birbirlerine hiç acımadığı, birbirlerinden nefret ettiği, kimsenin birbirine yardım etmediği, sadece engel olduğu korkunç ve renksiz bir dünyayı tanımlamak istedim. İnsanların birbirlerini geri püskürttükleri bir dünya. Yalnız yaşayan insanların dünyası.”

#HukukFilmi #Cinayet #İdam #HukukSineması #Yargı #PolonyaSineması #HukukFelsefesi

 

İdam Türleri

Bunu okudunuz mu?

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu

Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi Uyum Yasaları KHK Yetki Kanunu, 6771 Sayılı Kanunla Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Yapılan …

Hukuk Ansiklopedisi sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et